Психологічне здоров’я в умовах карантину

Як зберегти психологічне здоров’я в умовах карантину: поради фахівців

В умовах карантину важливо зберігати свої особисті межі та межі інших. Дозволяти собі та іншим висловлювати свої думки, відповідати за власну поведінку, проявляти самоповагу та повагу до інших, вміти чути та намагатися досягти компромісу. 

З метою збереження психологічного здоров’я та попередження проявів  домашнього насильства під час карантину психологи Одеського методичного центру освітніх ініціатив рекомендують дотримуватись наступних порад:  

  • Щоранку, прокинувшись, кажіть собі якусь мотивуючу фразу. Або домовтесь із членами сім’ї, щоб кожен написав на окремих стікерах підтримуючі фрази; поскладайте їх до прозорої посудини чи коробки. І кожного ранку кожен витягатиме собі підтримуюче послання на день.
  • Зберігайте авторство власного життя: плануйте свій день із врахуванням своїх потреб – це і спільний час з рідними, і час для свого задоволення (відновіть хобі, вивчайте іноземну мову, читайте, дивіться фільми, малюйте, співайте, слухайте музику чи пишіть та багато іншого); професійні завдання, коли працюєш у режимі онлайн. 
  • Пам’ятайте про фізичну активність (зараз вона просто необхідна!). Вчені довели, що фізичні вправи підтримують наш психологічний і емоційний стан,  тим самим зводячи до мінімуму виникнення депресії та надмірної тривоги. 
  • Розподіліть між собою ролі. Пам’ятайте, що зараз особливо потребують підтримки діти. Адже навчання перейшло в режим онлайн і не всі діти в змозі самостійно опрацьовувати новий матеріал, окрім цього, вони звикли до активності (відвідувати гуртки й секції, гуляти з друзями). Можна проговорити і навіть прописати обов’язки. Тоді у кожного буде своя відповідальність. Це допоможе зняти навантаження з однієї людини і згуртувати сім’ю. 
  • Домовтеся про час, який можна проводити як заманеться, аби скинути зайве напруження та дозволити собі трохи відпочити. 
  • Не забувайте про слова вдячності, підтримки, компліменти. Переглядайте спільно світлини чи відео з сімейних подій, поїздок. Мрійте, обговорюйте майбутні плани. Переключайте таким чином свою увагу на позитив.
  • Домовтеся про відпочинок в окремій кімнаті, усамітнення (якщо дозволяє територія) на певний час.
  • Домовтеся про правило «стоп» – якщо хтось відчуває, що йому забагато, то може просто сказати «стоп» і таким чином зупинити напругу, що зростає в тій чи іншій ситуації. 
  • І найголовніше: пам’ятайте, що карантин обов’язково закінчиться і ми вийдемо з нього сильнішими та мудрішими. 

Share this post