2023/2024 навчальний рік (І семестр)

 Інтегрований курс «Пізнаємо природу»

 

 

Вересень – грудень

Усього – 34 уроки

Урок 1. Природничі науки. Розвиток знань про природу, використання їх людиною.
Урок 2. Видатні природодослідники України і світу.
Урок 3. Правила безпеки життєдіяльності під час досліджень природи. Вибір джерела знань про природу. Практичне завдання. Добір інформації про об’єкт/явище природи з різних джерел (за вибором учнів).
Урок 4. Організація власних спостережень за природою. Моделювання у вивченні природи. Практичне завдання. Планування і проведення спостереження об’єктів природи (за вибором учнів).
Урок 5. Використання експерименту для отримання знань про природу. Відповідальність природодослідника. Практичне завдання. Планування і проведення експерименту (за вибором учнів).
Урок 6. Узагальнення (пізнання природи – захоплююча, важлива і відповідальна справа).
Урок 7. Молекули, атоми. Практичне завдання. Моделювання молекул речовин.
Урок 8. Різноманітність речовин. Метали і неметали, їх властивості та історія використання людиною. Речовини природного походження і створені людиною, їх застосування. Практичне завдання. Дослідження розчинності речовин у воді.
Урок 9. Розчини: склад і виготовлення. Розчини у природі і побуті. Практичне завдання. Виготовлення водного розчину з різним вмістом розчиненої речовини.
Урок 10. Використання речовин і знань про їхні властивості.
Урок 11. Різноманітність явищ: механічні, електричні, магнітні, хімічні.
Урок 12. Механічні явища. Реактивний рух у природі і техніці. Cила пружності. Виштовхувальна сила (тіло в рідині). Практичне завдання. Моделювання іграшок, які рухаються під дією реактивної сили.
Урок 13. Плавання тіл. Переміщення тіл у воді й повітрі. Практичне завдання. Дослідження умов плавання тіл.
Урок 14. Електричні явища. Електризація тіл. Статична електрика: причини виникнення, небезпека для здоров’я і способи захисту. Практичне завдання. Спостереження статичної електрики, практикування способів захисту від цього явища.
Урок 15. Електропровідність. Електричний ланцюг. Безпечне користування побутовими електроприладами. Виробництво і постачання електроенергії. Практичне завдання. Складання простих електричних схем.
Урок 16. Магнітні явища. Властивості й використання магнітів. Практичне завдання. Дослідження властивостей магнітів.
Урок 17. Хімічні явища. Ознаки хімічних реакцій. Практичне завдання. Спостереження ознак хімічних явищ.
Урок 18. Вивчені явища у природі, побуті, техніці, технологіях.
Урок 19. Презентація навчальних проєктів (за вибором учнів).
Урок 20. Узагальнення (для дослідження тіл, речовин, явищ використовують спостереження, вимірювання, моделювання, експеримент, класифікування).
Урок 21. Зміни у гідросфері, атмосфері, літосфері, пов’язані з діяльністю людини.
Урок 22. Природні ресурси. Енергія вітру, Сонця, води. Корисні копалини, їх різноманітність, поширення, використання.
Урок 23. Охорона природних ресурсів.
Урок 24. Ґрунти – цінний природний ресурс нашої країни.
Склад і властивості ґрунту, роль у природі і використання людиною.
Урок 25. Природні умови і господарська діяльність людини.
Урок 26. Роль науки, техніки і технологій у природокористуванні.
Урок 27. Природні умови і ресурси рідного краю, їхній зв’язок з господарською діяльністю людини. Традиції шанобливого ставлення українського народу до води, ґрунту, повітря.
Урок 28. Речовини Всесвіту. Сонячна система. Земля та інші планети Сонячної системи. Практичне завдання. Спостереження за небом неозброєним оком і з допомогою приладів.
Урок 29. Характеристики і рухи планет. Практичне завдання. Моделювання відносного розміру, розташування і руху планет, Місяця й Сонця в Сонячній системі.
Урок 30. Малі небесні тіла. Зорі, сузір’я, галактики. Карта зоряного неба. Практичне завдання. Ознайомлення з джерелами знань про небесні тіла (зоряними мапами й каталогами, комп’ютерними програмами, віртуальними планетаріями та обсерваторіями тощо).
Урок 31.  Вплив космічних чинників на Землю. Дослідження Всесвіту. Розвиток уявлень про Всесвіт. Особливості відстаней і часу в космосі.
Практичне завдання.
Спостереження за рухом Сонця, зміною фаз

Місяця, зоряним небом.
Урок 32. Космонавтика в Україні. Здобутки і проблеми людства в освоєнні космічного простору й дослідженні Всесвіту.
Урок 33. Презентація навчальних проєктів (за вибором учнів).
Урок 34. Узагальнення (Земля – планета, що змінюється. Значення науки, техніки і технологій для пізнання природи Землі й проведення досліджень у Всесвіті).