Правила безпеки на літніх канікулах

Безпечні літні канікули. Питання безпеки, які потрібно висвітлити вчителям та батькам, перед початком канікул. Інструктаж з техніки безпеки – це запорука того, що діти добре відпочинуть і повернуться до навчання здоровими.

Перебуваючи на літніх канікулах, діти повинні дотримуватись правил безпеки життєдіяльності і пам’ятати:

 про правила дорожнього руху;

 про правила пожежної безпеки;

 про правила поведінки під час дії сигналу «Повітряна тривога»;

 про безпечне поводження з електропобутовими і газовими приладами;

 про шкідливість алкоголю, паління та вживання наркотичних і психотропних речовин;

 про шкідливість тривалого перебування на сонці;

 про небезпеку укусів диких та свійських тварин;

 про правила поведінки в громадських місцях;

 про обережність на залізниці;

 про дотримування правил безпечної поведінки під час грози;

 про правила профілактики шлунково-кишкових захворювань.

Категорично ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

 розпалювати вогнища біля будівель у населених пунктах, у лісах і лісосмугах (особливо хвойних), поблизу полів хлібних злаків;

 вживати в їжу гриби і невідомі ягоди;

 брати в руки отрутохімікати;

 гратися гострими і небезпечними предметами;

 проводити дитячі ігри і розваги поблизу повітряних ліній електропередач;

 користуватися вогнепальною зброєю (самопалами);

 забороняється їздити на велосипедах, дітям віком до 14 років на автомобільних дорогах.

Дотримання учнями елементарних вимог безпеки життєдіяльності під час канікул принесе задоволення від літнього відпочинку.

Під час літніх канікул в умовах воєнного стану в Україні як педагогам, так і батькам необхідно проводити постійну приділяти увагу профілактиці шкідливих звичок та протиправної поведінки дітей та молоді.

Яким чином можна вберегти дитину від шкідливих звичок?

 Спілкування. Відсутність спілкування з батьками змушує дитину звертатися до інших людей, що могли б з нею поговорити. Але хто вони і що порадять дитині?

 Увага. Вміння слухати означає:  бути уважним до дитини, вислухувати її точку зору, приділяти увагу поглядам і почуттям дитини, не сперечаючись з нею. Важливо знати, чим саме займається ваша дитина. Заохочуючи дитину, підтримуйте розмову, демонструйте вашу зацікавленість у тому, що вона вам розповідає.

 Здатність поставити себе на місце дитини. Підлітку часто здається, що його проблеми ніхто й ніколи не переживав. Було б непогано показати, що ви розумієте, наскільки йому складно. Домовтеся, що вона може звернутися до вас у будь-який момент, коли це дійсно необхідно. Головне, щоб дитина почувала, що вам завжди цікаво, що з нею відбувається.

Організація дозвілля. Дуже важливо, коли батьки вміють разом займатися спортом, музикою, малюванням або іншим способом влаштовувати з дитиною спільне дозвілля або вашу спільну діяльність. Для дитини важливо мати інтереси, які будуть найбільш дієвим засобом захисту від тютюну, алкоголю і наркотиків.

 Знання кола спілкування. Дуже часто дитина вперше пробує палити, вживати алкоголь, наркотики в колі друзів. Вона може відчувати дуже сильний тиск з боку друзів і піддаватися почуттю єднання з натовпом. Саме від оточення багато в чому залежить поведінка дітей, їх ставлення до старших, до своїх обов’язків, до школи і так далі.

 Пам’ятайте, що ваша дитина унікальна. Будь-яка дитина хоче відчувати себе значущою, особливою і потрібною. Коли дитина відчуває, що досягає чогось, і ви радієте її досягненням, підвищується рівень її самооцінки. А це, в свою чергу, змушує дитину займатися більш корисними і важливими справами, ніж мати шкідливі звички.

 Любов. Без батьківської любові підліток не зможе знайти почуття довіри, власної гідності і впевненості.

 Батьківський приклад.  Велике значення має характер атмосфери, яка складається вдома, – наявність або відсутність емоційної близькості і довіри між дітьми і батьками в родині. Через відсутність часу у батьків на дитину, вона приречена на роль «вихованця вулиці». Наші погані і хороші звички «родом з дитинства», і те, яких буде більше, багато в чому залежить від сім’ї.

Що робити, якщо у дитини вже є шкідливі звички?

 Розберіться в ситуації. Не панікуйте. Вирішіть для себе, чи зможете ви впоратися з ситуацією або вам потрібно звернутися до фахівця.

 Зберігайте довіру. Не підвищуйте голос, не погрожуйте – це швидше за все відштовхне дитину, змусить її замкнутися.

 Надавайте підтримку. «Мені не подобається те, що ти робиш, але я все ж люблю тебе і хочу допомогти» – ось основна думка, яку ви повинні донести до дитини.

 Подумайте про своє власне ставлення до сумнівних речей (паління, алкоголь тощо). Адже ви є прикладом поведінки для дитини.

 Зверніться за допомогою до фахівців: психолога, психотерапевта, лікаря нарколога з дитиною, якщо вона зізналася у вживанні шкідливих речовин, або самі, якщо дитина заперечує цей факт.

 Будьте пильні! Покажіть приклад здоров’я, сили, впевненості і доброти.

В умовах воєнного стану в Україні вживання психоактивних речовин та протиправна поведінка серед дітей чинять серйозну небезпеку для подальшого розвитку нашого суспільства, тому профілактика цього явища належить до найбільш пріоритетних соціально-педагогічних проблем. Актуальним на сьогодні є проведення  превентивних заходів з учнівськими колективами та заходів з популяризації серед дітей переваг здорового способу життя.

Мета профілактики вживання психоактивних речовин – це здоровий і безпечний розвиток дітей і молоді для реалізації їх талантів і потенціалу, їх участі в житті своєї спільноти і суспільства. Ефективна профілактика в значній мірі сприяє позитивній взаємодії дітей, молоді та дорослих зі своїми сім’ями та суспільством.

Заклади освіти у тісній взаємодії з сім’єю і найближчим оточенням школяра вирішують двоєдине завдання: збереження і зміцнення здоров’я та виховання гармонійно розвиненої, освіченої, творчої, соціально активної та відповідальної особистості.

Як надати першу психологічну допомогу? Що покласти до аптечки та тривожної валізки? Як діяти, якщо на вулиці помітили підозрілий предмет?

Аби допомогти українцям із питаннями щодо цивільної безпеки та вберегти їхні життя від надзвичайних ситуацій, ГО Internews Ukraine у співпраці з ДСНС України в межах кампанії «Безпека (Ци)Вільних», яка реалізується за підтримки Проєкту HOVERLA / проєкт USAID в Україні, було створено практичний посібник 👉 bit.ly/3F2TCT6

Посібник містить 4 тематичних розділи:
🔹 Повсякденне життя в умовах війни та план дій на випадок небезпек.
🔹 Безпечна поведінка в побуті.
🔹 Безпечна поведінка на вулиці.
🔹 Як допомогти людям навколо себе.

Також з правила безпечної поведінки учнів можна ознайомитися у порадах ДСНС “Пригоди без шкоди: правила безпечних канікул”.

Пильнуйтеся та пильнуйте інших!

*****************************************

Наказ Департаменту освіти та науки Одеської міської ради від 24.05.2023 №72 Про організацію та проведення заходів з питань безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу закладів освіти комунальної власності територіальної громади м. Одеси під час літніх канікул”

Корисні посилання у розділі “Безпека життєдіяльності

Share this post