Поради щодо отримання сертифікату на знання української мови

Департамент освіти та науки Одеської міської ради інформує 

Де можна скласти іспит на рівень володіння державною мовою?

Національна комісія зі стандартів державної мови у межах своїх повноважень організовує іспит для визначення рівня володіння державною мовою, призначає спеціально уповноважені державою установи, які проводять іспити, та видає державні сертифікати. Іспити проводяться на спеціально створених іспитових майданчиках, розташованих на  території України.

Для складання іспиту та отримання сертифіката про рівень володіння державною мовою, претенденту, починаючи з 16 липня 2021 року, необхідно:

✅ онлайн зареєструватися за посиланням: https://exam.mova.gov.ua, зазначивши ПІБ, дату, місце і час складання іспиту (із запропонованих варіантів). Інструкція з детальною інформацією: “Як зареєструватися на іспит”.

прийти на зареєстрований час до обраної локації із документом, що ідентифікує особу, та пристроєм КЕП;

✅ скласти іспит, використовуючи платформу https://exam.mova.gov.ua.

Результати іспиту встановлюються не пізніше 15 календарних днів від дати складення іспиту. 

Рівень володіння державною мовою підтверджує державний сертифікат.

Запис про видачу державного сертифіката заноситься Комісією до Реєстру державних сертифікатів.


 Пам’ятка “День проведення іспиту”

прийдіть на місце складання іспиту заздалегідь, не пізніше, ніж за 10 хв до його початку. Після початку іспиту Ви не зможете потрапити на іспитовий майданчик. Претендент, який зареєструвався, але не з’явився на іспит, буде вважатися таким, який використав свою спробу скласти іспит. Повторно він зможе зареєструватися на  іспит лише через 4 місяці;

візьміть із собою документ, який посвідчує особу (паспорт, водійські права, електронний паспорт у застосунку Дії) та УЕП на флешці, якщо Ви обрали такий спосіб авторизації. Без посвідчення особи Ви не зможете потрапити на іспитовий майданчик і скласти іспит;

✅ на іспитовому майданчику Ви зобов’язані постійно перебувати в захисній масці. Особи без маски не будуть допущені до складання іспиту;

✅ відповідно до Порядку проведення іспитів на рівень володіння державною мовою претендентам заборонено: спілкуватися в будь-якій формі під час виконання завдань з іншими претендентами або третіми особами; списувати відповіді; використовувати засоби зв’язку, пристрої для зчитування, оброблення, збереження та відтворення інформації, що не передбачені процедурою проведення іспиту; робити помітки, що можуть ідентифікувати особу. Усе перераховане є підставою для припинення іспиту для претендента;

✅ іспит триватиме 30 хвилин.


Хто надає роз’яснення щодо процедури іспиту.

Уповноважені установи (організації), які проводять іспити на рівень володіння державною мовою, не надають роз’яснень щодо оцінювання іспитових робіт претендентів, рішень Комісії щодо встановлення результатів іспиту, процедури подання скарг та оскарження результатів іспиту.

Основне призначення уповноважених установ (організацій) – забезпечити належні матеріально-технічні та організаційні умови для проведення іспитів на визначення рівня володіння державною мовою. Їхній обов’язок – ідентифікувати претендентів перед початком іспиту та супроводжувати технічно перебіг іспитової сесії.

Усі питання щодо організації та проведення іспитів, а також їхніх результатів слід спрямовувати на офіційні комунікаційні канали Комісії: [email protected], (044) 235-00-30.

Зі зразком іспитової роботи можна ознайомитися за покликанням: https://bit.ly/37FFvli

Нагадаємо, що у липні 2021 році набув чинності Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (№ 2704-VIII, визначений конституційним від 14.07.2021, підстава -v001p710-21)

Відповідно до ст.9 вищезазначеного закону до осіб, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків належать: керівники закладів освіти всіх форм власності; педагогічні, науково-педагогічні і наукові працівники, крім іноземців чи осіб без громадянства, які запрошені до закладів освіти та/або наукових установ та працюють на тимчасовій основі як наукові, педагогічні, науково-педагогічні працівники або викладачі іноземної мови;

Відповідно до ст. 11 “Рівні володіння державною мовою”:

✅ Класифікація рівнів володіння державною мовою розробляється і затверджується Національною комісією зі стандартів державної мови з урахуванням рекомендацій Ради Європи з мовної освіти (CEFR). Національна комісія зі стандартів державної мови (далі – Комісія) здійснює опрацювання та утвердження стандартів української мови як державної, розроблення методів перевірки рівня її володіння. Завданням Комісії є збереження та розвиток державної мови через встановлення стандартів державної мови і методів перевіряння рівня володіння державною мовою, необхідного для набуття громадянства чи зайняття визначених законами посад. Комісія є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через міністра, який очолює центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки.

✅ За результатами проведеного іспиту на визначення рівня володіння державною мовою особа отримує державний сертифікат про рівень володіння державною мовою (далі – державний сертифікат), що засвідчує один з рівнів за шкалою, встановленою частиною третьою цієї статті.

Share this post