Разом до найкращого Інтернету

До Міжнародного дня безпечного Інтернету   у закладах загальної середньої освіти міста пройшов Місячник безпечного Інтернету

9 лютого 2021 року у світі відзначається День безпечного Інтернету (Safer Internet Day) під гаслом “Разом для найкращого Інтернету”.

День безпечного Інтернету (SID/ДБІ) запровадили мережі Insafe та INHOPE за підтримки Європейської комісії для просування безпечного та позитивного використання цифрових технологій, особливо, дітьми й молоддю. Центр кращого Інтернету представляє Національний комітет Дня безпечного Інтернету в Україні.

Цей день проводиться з метою залучити до дій кожного та кожну, хто відіграє свою роль у створенні кращого Інтернету для всіх, зокрема, наймолодших користувачів. Більш того, це запрошення для всіх до поважливого онлайнового спілкування задля забезпечення найкращого цифрового досвіду.

Для батьків проведені батьківські збори в онлайн режимі до участі у яких запрошувались працівники IT-компаній, представників закладів вищої освіти та державних служб.

До проведення заходів до Міжнародного дня безпечного Інтернету залучались  представники Одеської національної академії харчових технологій та Державного університету інтелектуальних технологій і зв’язку (Одеської національної академії зв’язку ім. О.С. Попова).

Метою проведення заходів було ознайомлення учнів з відомостями про ризики у мережі Інтернет, формування спільно з учнями правил безпеки при роботі в мережі Інтернет, розуміння необхідності дотримання певних правил поведінки в мережі, формування навичок правильного поводження в Інтернеті, безпечного та поважного онлайнового спілкування, залучення до дій кожного, хто відіграє свою роль у створенні кращого Інтернету для всіх, зокрема, наймолодших користувачів.

У рамках відзначення Міжнародного дня безпечного Інтернету «Разом до найкращого Інтернету» відбулася конференція  для керівників закладів загальної середньої освіти комунальної власності територіальної громади м. Одеси. Організаторами конференції були Управління протидії кіберзлочинам в Одеській області Департаменту кіберполіції Національної поліції України та департамент освіти та науки Одеської міської ради. Метою конференції було ознайомлення керівників шкіл з погрозами, які виникають в онлайн середовище мережі Інтернет, прикладами розкриття кримінальних правопорушень та основними засадами забезпечення кібербезпеки України.

 

Корисна інформація

Що таке шахрайство в інтернеті?

Інтернет-шахрайство існує стільки ж, скільки люди користуються всесвітньою павутиною, і з кожним роком актуальність боротьби з ним зростає. Примітно, що потрапляють у сіті зловмисників не тільки новачки, але і досвідчені користувачі. Як розпізнати шахраїв і що робити, якщо ви стали жертвою шахрайства в інтернеті.

Шахрайство – заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою.

Шахрайство в Інтернеті відрізняється тим, що:

  • контакт між потерпілим і правопорушником відбувається через інтернет;
  • жертва не бачить і майже ніколи не знає зловмисника особисто;
  • передача грошей або майна протікає дистанційно.

Розслідуванням таких правопорушень займається спеціальний відділ правоохоронних органів – кіберполіція.

Види шахрайства в мережі Інтернет:

  • Фішинг.Якщо ви отримували коли-небудь електронне повідомлення нібито з банку чи іншого популярного онлайн-сервісу, який вимагав «підтвердити» дані облікового запису, номер кредитної картки чи іншу конфіденційну інформацію, то вже знаєте, як виглядає фішинг-атака. Ціль фішингу —  отримання цінних даних, які можуть бути продані або використані для зловмисних цілей, таких як вимагання, викрадення грошей або особистих даних.  Фішинг вважається найстарішим видом шахрайства в Інтернеті.
  • «Вішинг» названий за аналогією з фітингом — це телефонне шахрайство, при якому злочинець зв’язується з жертвою по телефону (у вигляді дзвінка або смс) і вмовляє надати дані її банківської карти під певним переконливим приводом (наприклад, представляючись співробітником банку чи якогось з державних органів).
  • Фармінг — це автоматичний перехід на фальшивий сайт, який копіює сайт реального банку чи підприємства. Фармінг здійснюють шахраї. Вони розповсюджують шкідливі ПЗ, які змінюють інформацію системи доменних імен (DNS). Користувач може отримати вірус через лист на електронній пошті, скачаний файл або при відвідуванні якогось сайту. Користувач переходить за посиланням і потрапляє на підроблений вебсайт. Шахраї перехоплюють особисту інформацію — номер картки/рахунку, пароль та ПІН-код.

Щоб уберегтися від фармінгу, потрібно уважніше слідкувати за електронними листами, не відкривати спам, перевіряти посилання на вебсайти. Також необхідно оновлювати бази антивірусу, який допоможе захиститися від шахрайських вебсайтів.

Основні правила безпечної роботи в інтернеті, про які варто сказати дітям:

  • Не давайте нікому своїх паролів.
  • Не надавайте особистої інформації поштою чи в чатах без гострої на те потреби.
  • Не реагуйте на непристойні та грубі коментарі, адресовані вам.
  • Повідомляйте про ситуації в інтернеті, які вас непокоять (погрози, файли певного змісту, пропозиції).
  • Відмовляйтесь від зустрічей з випадковими людьми, з якими познайомились в онлайні.
  • Не діліться своїми фото з незнайомцями.
  • Не повідомляйте інформацію про кредитки батьків (номер картки, термін дії та таємний код).
  • Не викладайте фото квитків, на яких видно штрих-код чи QR-код.
  • Не скачуйте та не встановлюйте невідомі програми за посиланнями, навіть якщо їх надали друзі.
  • Встановлюючи перевірені програми, контролюйте, щоб на ПК не додались небажані програми.
  • Не переглядайте інформацію за невідомими посиланнями (друзі, які ними діляться можуть не підозрювати про загрозу).
  • Не відкривайте листи-спам, вони можуть містити віруси.

Корисну інформацію за даною тематикою можна знайти  на вебсайті  Департаменту освіти та науки Одеської міської ради у розділі «ІКТ» за посиланням 


ПОСІБНИКИ, ЯКІ МОН ПРОПОНУЄ ВИКОРИСТОВУВАТИ БАТЬКАМ І ПЕДАГОГАМ ДЛЯ НАВЧАННЯ ДІТЕЙ БЕЗПЕЧНОМУ КОРИСТУВАННЮ ІНТЕРНЕТОМ:

  1. Діти в Інтернеті: як навчити безпеці у віртуальному світі: посібник для батьків
  2. Виховання культури користувача Інтернету. Безпека у всесвітній мережі: навчально-методичний посібник
  3. Безпечне користування сучасними інформаційно-комунікативними технологіями / О. Удалова, О. Швед, О. Кузнєцова [та ін.]. – К.: Україна, 2010. – 72 с.
  4. Пам’ятка для батьків “Діти. Інтернет. Мобільний зв’язок”, розроблена Національною експертною комісією України з питань захисту суспільної моралі.
  5. Онлайн-посібник “COVID-19. Поради з безпеки онлайн для батьків та опікунів”
  6. Посібник Ради Європи “Свобода вираження поглядів та інтернет”
  7. Навчально-методичний посібник “Керівництво із соціально-педагогічного супроводу формування безпечної поведінки підлітків в інтернеті”
  8. Методичні рекомендації до використання в освітньому процесі закладів загальної середньої освіти навчально-методичного посібника та робочого зошита „Інтернет, який ми хочемоˮ (the Web We Want)
  9. Дізнайся про свої права в цифровому середовищі
  10. Попередження та протидія КІБЕРБУЛІНГУ в дитячому середовищі України
  11. Запобігаємо кібербулінгу змалечку

 

Share this post