Щодо безпеки дітей у мережі Інтернет

Департамент освіти та науки Одеської міської ради інформує

Цифрове середовище, зокрема інтернет, сьогодні є не лише важливим джерелом інформації, але й способом комунікації, який нівелює перепони для спілкування. 

Право дитини на безпеку та захист є базовим і поширюється на її життєдіяльність як онлайн, так і офлайн. Кожна дитина в Україні має володіти достатнім рівнем знань щодо ризиків у цифровому середовищі та навичками безпечної поведінки в цифровому просторі. Надання підтримки у використанні цифрового середовища  є спільною відповідальністю батьків, педагогічних працівників, суспільства загалом. 

Невід’ємною складовою створення безпечного онлайн-середовища є організація профілактичних заходів. 

Під час організації таких заходів варто орієнтуватися на формування навичок безпечної поведінки в цифровому середовищі та здобуття знань щодо:

  • прав людей (зокрема, права в цифровому середовищі);
  • електронної участі (в ухваленні рішень);
  • збереження здоров’я під час роботи з цифровими пристроями;
  • механізмів захисту прав, що порушуються в інтернеті, а також способів отримати допомогу.

Попередження потрапляння дітей у небезпечні ситуації та вчасне виявлення таких випадків сприяє позитивному спілкуванню між родиною та закладом освіти.

Батькам під час комунікації з дитиною варто, зокрема:

  • говорити з дитиною про безпеку в інтернеті та допомагати розвивати критичне мислення, вчити робити аргументований вибір та нести відповідальність за його результати;
  • будувати відкриті та довірливі стосунки з дитиною;
  • формувати корисні звички використання ґаджетів та цифрового середовища та підвищувати самооцінку дитини, дозволяти дитині самостійно робити вибір і бути відповідальною за це;
  • заохочувати користуватися ґаджетами в зонах видимості дорослих;
  • встановлювати часові межі користування ґаджетами та контролювати додатки, ігри, вебсайти та соціальні мережі, якими користується дитина, та їх відповідність віку дитини;
  • бути уважними до ознак страху чи тривоги, зміни поведінки, режиму сну та апетиту.

Слід нагадати, що щорічно кожен другий вівторок лютого у світі відзначається День безпечного Інтернету.

Цьогоріч День безпечного Інтернету (Safer Internet Day) відзначатиметься 8 лютого під гаслом “Разом для найкращого Інтернету”. З метою підвищення рівня знань про безпечне використання сучасних Інтернет-ресурсів у закладах освіти комунальної власності територіальної громади міста Одеси пройде цикл інформаційно-просвітницьких заходів для здобувачів освіти та їх батьків.

__________________________________________________________________

Ознайомитись із електронними інструктивно-методичними рекомендаціями щодо проведення Дня безпечного Інтернету у закладах освіти можна на вебсайті Департаменту освіти та науки Одеської ради у розділі “IKT (інформаційно-комунікаційні технології)”.

Корисну інформацію за даною тематикою можна знайти на вебсайті Міністерства освіти і науки України у розділі «Безпека дітей в Інтернеті».

Дізнатися більше про День безпечного Інтернету можна на вебсайті громадської організації «Центр кращого інтернету»  за посиланням https://betterinternetcentre.org.

Share this post