ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ФУНКЦІОНУВАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ЯК ДЕРЖАВНОЇ
Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» від 25.04.2019 №2704-VIII
Постанова Кабінету Міністрів України від 15.03.2024 №243-р «Про затвердження Державної цільової національно-культурної програми забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на період до 2030 року»
Постанова Кабінету Міністрів України від 22.05.2019 №437 «Питання українського правопису»
Постанова Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №819 «Про затвердження Порядку взаємодії Уповноваженого із захисту державної мови з органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування»
Розпорядження начальника Одеської обласної військової адміністрації від 20.12.2022 №864/А-2022 “Про затвердження програми розвитку та функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя в Одеській області на 2023-2025 роки“
Лист Департаменту освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації від 01.08.2022 №2438/01-32/2-22/7612 “Щодо обов’язкового застосування державної мови у діяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної і комунальної форм власності”
Рекомендації Уповноваженого із захисту державної мови від 25.07.2022 № 1920/02 щодо норм Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» та Кодексу України про адміністративні правопорушення, які стосуються обов’язкового застосування державної мови у діяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної і комунальної форм власності”
Інформація Уповноваженого із захисту державної мови щодо використання державної мови на вебсайтах, вебсторінках у соціальних мережах та у мобільних застосунках
Рішення Одеської міської ради від 24.04.2024 № 2018-VIII “Про затвердження Міської цільової програми розвитку та функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя в місті Одесі на 2024 – 2025 роки”
Нова редакція Українського правопису (2019 р.) подає уточнені й доповнені правила написання загальних і власних назв українського та іншомовного походження, деталізовані правила вживання розділових знаків. В усіх розділах оновлено ілюстративний матеріал. Для всіх, хто прагне писати, дотримуючись норм сучасної літературної мови.
Де можна скласти іспит на рівень володіння державною мовою? Національна комісія зі стандартів державної мови у межах своїх повноважень організовує іспит для визначення рівня володіння державною мовою, призначає спеціально уповноважені державою установи, які проводять іспити, та видає державні сертифікати. Іспити проводяться на спеціально створених іспитових майданчиках, розташованих на території України. Для складання іспиту та отримання сертифіката про рівень володіння державною мовою, претенденту, починаючи з 16 липня 2021 року, необхідно:
✅ онлайн зареєструватися за посиланням: https://exam.mova.gov.ua, зазначивши ПІБ, дату, місце і час складання іспиту (із запропонованих варіантів). Інструкція з детальною інформацією: “Як зареєструватися на іспит”.
✅ прийти на зареєстрований час до обраної локації із документом, що ідентифікує особу, та пристроєм КЕП;
✅ скласти іспит, використовуючи платформу https://exam.mova.gov.ua.
Результати іспиту встановлюються не пізніше 15 календарних днів від дати складання іспиту. Рівень володіння державною мовою підтверджує державний сертифікат. Запис про видачу державного сертифіката заноситься Комісією до Реєстру державних сертифікатів.
_________________________________________________________________
Хто надає роз’яснення щодо процедури іспиту? Уповноважені установи (організації), які проводять іспити на рівень володіння державною мовою, не надають роз’яснень щодо оцінювання іспитових робіт претендентів, рішень Комісії щодо встановлення результатів іспиту, процедури подання скарг та оскарження результатів іспиту. Основне призначення уповноважених установ (організацій) – забезпечити належні матеріально-технічні та організаційні умови для проведення іспитів на визначення рівня володіння державною мовою. Їхній обов’язок – ідентифікувати претендентів перед початком іспиту та супроводжувати технічно перебіг іспитової сесії.
Усі питання щодо організації та проведення іспитів, а також їхніх результатів слід спрямовувати на офіційні комунікаційні канали Комісії: info@mova.gov.ua, (044) 235-00-30.
Міська цільова програма національно-патріотичного виховання дітей та молоді міста Одеси «Я – одесит, патріот України» на 2021-2026 роки, затверджена рішенням Одеської міської ради від 03.02.2021 р. № 55-VIII